Biorb čištění

Údržba Biorb akvárií je snadnou záležitostí. Pro udržení čistoty je důležité jednou za několik týdnů (liší se dle modelu akvária) vyměnit náplň filtru a část vody v akváriu.

Pokud však chcete mít z Biorb vždy dokonalou výkladní skříň, která šlape na 110%, můžete využít různých způsobů čištění, které sice není potřeba dělat tak často, nebo je dokonce nemusíte dělat ani vůbec, ale byla by škoda se jim vyhýbat.

Jak na vhodné podmínky v akváriu

Základem je čistota a pokud máte rostliny, tak zdravé rostliny. Ověřte si, že jste splnili tyto podmínky:

 • Máte dobrý filtr, který nikdy nevypínáte a je plný filtračních médií.
 • Měníte pravidelně alespoň jednou za dva týdny alespoň třetinu vody, ideálně i častěji.
 • Nemáte přerybněno. Ideálně vyčleníte v akváriu 1 litr vody na 1 cm rybí délky. Cokoliv nad touto hranicí může rychle vést k růstu řas. Myslete na to, že překrmování vede také k růstu řas.
 • Svítíte maximálně 10 hodin denně. Rostlinám vyhovuje klidně i 8 hodin.
 • Máte v akváriu čistící ryby živící se řasami (např. parmička černopruhá, black molly, šneky Nerinita zebra nebo krevetky).
 • Pokud máte rostliny, tak se přesvědčte, že mají dostatek světla a živin. V opačném případě začněte hnojit nebo dodávat CO2. Pokud nechcete hnojit CO2, zvolte nenáročné rostliny a uberte na osvětlení.

Čištění vzduchování

Pro efektní proudění vzduchových bublin akváriem používá Biorb vertikálně položenou trubičku (Bubble Tube). Ta je pod vodou a její čistění by za normálních okolnosti bylo velmi náročné – biOrb tedy přišel s vlastním řešením. Je jím nástroj, který trubičku vyčistí zvenku i zevnitř bez toho, abyste se byť jen museli dotknout vody rukama. V České republice je nedostupný, ale lze zakoupit například v obchodě Amazon za zhruba 300Kč.

Filtrace a málo řas

Náplň unikátního filtru akvárií biOrb je potřeba čas od času vyměnit. Proto Reef One nabízí i speciální sadu, která obsahuje vše potřebné pro fungování filtru a další potřebnou úpravu vody. K dispozici je i obdobná sada, která má za cíl snížit počet nežádoucích řas v akváriu. Cena? Kolem 200Kč.

Čistá vnitřní stěna akvária

Řasy mají v oblibě i stěny akvária. Díky magnetické stěrce se jich zbavíte opravdu snadno. Jedná se o dvoudílné příslušenství – menší část dáte na vnitřní stěnu akvária, která je magnetem přitahována k vnější části, kterou určujete, kam se stěrka bude pohybovat – snadno tak během pár minut zbavíte stěny akvária řad a dalších nečistot.

Kámen plný děr a bakterií

Nejdůležitější pro udržení zdravého prostředí v akváriích Biorb jsou kameny plné pórů – povrch takového kamene, který neváží ani 1 kilogram, je velký jako fotbalové hřiště – a na tomhle hřišti žijí blahodárné bakterie, které pročišťují vodu. Díky zanášení pórů se doporučuje zhruba jednou za rok vyměnit maximálně třetinu těchto kamenů.

Mimo tato užitečná příslušenství nabízí Reef One ještě odstraňovač škrábanců, či náplň do filtru „První pomoc“, která by měla pomoci v případě problémů se zdravím ryb.

2 Comments:

 1. Dobrý den, zakoupila jsem akvárium Biorp 30l, kulaté, mám dotaz, ohledně filtrace, nepochopila jsem, ani dle návodu, způsob čištění, psáno je, že se filtr musí vyměnit, každý 3týdny cca, což je normální jej vyčistit, znamená to, že musím každé čištění zakoupit nový??? Děkuji za odpověď na můj, možná hloupý dotaz. N.Khollová

  • Dobrý den,
   doporučujeme každé dva týdny vyměnit např. 30 % vody, tím se prodlouží účinnost filtru (čím více vody vyměníme, tím méně se filtr zanáší…). Filtr je doporučeno měnit každých 6 týdnů ale to platí, pokud vodu vůbec neměníme. Tento interval lze prodloužit již zmíněnou pravidelnou výměnou vody v akváriu.
   V případě jakéhokoliv dalšího dotazu, neváhejte se na nás kdykoliv obrátit.

   S přátelským pozdravem,
   Váš Biorb.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..